29 Листопада, 2023
Гігієна для мозку: 15 способів викинути з голови непотрібний негатив!

Гігієна для мозку: 15 способів викинути з голови непотрібний негатив!

Ви коли-небудь помічали, що не можете перестати думати про якусь ситуацію, яка збила вас з пантелику?

Коли хтось зробив боляче вам, або вашим дітям, або тому, кого ви любите? Або коли хтось пліткував у вас за спиною?

Ці думки можуть тривати кілька годин або навіть днів. А якщо вас зрадили, то кілька місяців, а то й років, пише Psychology Today.

Ми миємо посуд, їмо або ходимо гуляти з собакою, і весь час думаємо про те, як ці люди могли бути такими недобрими, невірними та егоїстичними; їх образ і їх слова крутяться у нас в голові. П’ять годин, п’ять днів, п’ять тижнів: ми бачимо їхні обличчя, навіть якщо весь цей час ми не бачили їх особисто.

Як перестати залежати від думок інших людей? Як перестати думати про людину або ситуації, і про те, що ми могли б зробити по-іншому – коли одні й ті ж думки продовжують повторюватися, потрапляючи в наш розум знову і знову?

Але все це циклічне токсичне мислення, і більшість з нас розуміє, що це емоційно і фізично шкідливо для нас. Дослідження показують, що розмірковуючий розум – це нещасливий і нездоровий розум.

Коли наш мозок завантажений роздумами про минуле, образами або втратами, ми варимося у шкідливих наслідках запалення і стресу. Вчені все частіше переконуються, що думки відіграють роль у розвитку депресії, раку, хвороб серця і аутоімунних захворюваннях. Вони набагато небезпечніше, ніж можна уявити.

Більш того, токсичне мислення погіршує самопочуття. Це схоже на карусель на ярмарку, яка була забавою кілька поворотів, але тепер ви відчуваєте нудоту. Ви хочете вийти. Але ви не можете.

Ми намагаємося видалити токсини з нашого життя: ми купуємо органічні продукти, ми уникаємо нездорової їжі, прибираємо хімічні речовини з нашого будинку. Але ми докладаємо дуже мало зусиль, щоб позбутися від токсинів в нашому мозку.

Ці 15 простих, але дієвих прийомів допоможуть вам очистити голову від подібних думок. Багато з них засновані на рекомендаціях психологів. Підберіть ті, які працюють для вас.

1. Менше слів, більше часу.

Це відмінний девіз. Чим менше ви будете говорити про неприємні ситуації і чим більше пройде часу, тим краще. Це дозволить вам заспокоїтися, відпустити і піднятися над обставинами.

З часом дратівливі нас речі найчастіше забуваються самі по собі.

2. Почекайте і подивіться, що буде далі.

Іноді ми відчуваємо потребу відреагувати на важких людей або ситуації відразу, тому сердимося і нервуємо, намагаючись вирішити, як бути далі. Однак буддійський психолог Сільвія Бурштейн рекомендує дозволити собі розслабитися і подивитися, що станеться.

3. Не шукайте винуватого.

Копатися в минулому, намагаючись знайти винного (нехай навіть це ви самі), – непродуктивний шлях. Неприємності і конфлікти зазвичай відбуваються внаслідок кількох подій, подібно до ефекту доміно. Не можна звинувачувати в кінцевому результаті когось одного.

4. Намагайтеся не переймати чужий настрій.

Цей пункт говорить сам за себе.

5. Спочатку розв’яжіть головну проблему.

Спеціаліст з буддійської медитації Норман Фішер вважає: що б не трапилося, головна проблема – це наш власний гнів. Гнів створює хмару емоцій, які заважають нам підібрати відповідну продуктивну реакцію.

Ось чому гнів – проблема номер один. Працюйте над собою: медитуйте, тренуйтеся, гуляйте, говоріть менше і чекайте довше – і тільки потім вже розбирайтеся з іншими людьми.

6. Гнів – це зморшка розуму.

Це висловлювання Сільвії Бурштейн аналогічно попередньому пункту.

Коли ви гнівайтесь, ви не можете думати чітко і знаходити способи вирішення ситуації. Якщо ви хочете ясно мислити, припиніть злитися.

7. Не намагайтеся зрозуміти інших.

Це ще одна порада Нормана Фішера. Задумайтесь: якби інші спробували вгадати ваші думки або зрозуміти вашу мотивацію, вдалося б їм це? Навряд чи – швидше за все, вони й гадки не мають, що твориться у вас в голові.

Так навіщо ви намагаєтеся зрозуміти, що думають інші? Найімовірніше, ви все одно помилитеся, так що не витрачайте час даремно – киньте цю згубну справу.

8. Ваші думки – це не факти.

Це дуже важливо зрозуміти. Не варто вірити всьому, що приходить вам в голову.

Ми дуже яскраво відчуваємо власні емоції – тривогу, напругу, страх. Ми відчуваємо їх фізично. Найчастіше ми сприймаємо це як показник того, що наші думки – це факти.

Хіба нам було б так погано, якби не було наші почуття обґрунтовані?

Тибетський буддист Цокіні Рінпоче вчить, що коли ми перебуваємо в полоні сильних емоцій – занепокоєння, жалю, страху, тривоги або гніву – необхідно нагадувати собі, що наші емоційні та фізичні переживання «реальні, але не щирі».

9. Як це допоможе вашому розвитку?

Викладач інсайт-медитацій, психолог Тара Брах каже, що коли ми охоплені гнівом, ображаємося на чиїсь слова чи вчинки, засуджуємо інших або сердимося на те, як з нами поводяться, ми самі збільшуємо свої страждання. Подія + наша реакція = страждання.

Коли ми усвідомлюємо свої почуття і ставимо собі питання, чому ми відчуваємо настільки сильну реакцію і що наші почуття говорять нам про нас самих, – ми маємо шанс розвиватися. Подія + питання + усвідомлення = розвиток.

Зосередьтеся на розвитку. На зеленому кольорі, а не на червоному.

10. Ніколи не виганяйте нікого зі свого серця, навіть себе самого.

Цей афоризм Тари Брах говорить сам за себе.

11. Ви не можете повернути час назад.

Перебираючи в думці минуле, ми часто намагаємося придумати, як треба було б вчинити, щоб не допустити дурного конфлікту або небажаного результату. Але те, що сталося вчора – таке ж минуле, як і те, що сталося тисячу років тому.

Ми не можемо змінити події тисячолітньої давності – і ми не можемо змінити події тижневої давності.

12. Прощайте заради себе.

Буддійський психолог Джек Конрнфілд вчить:

«Немає потреби зберігати вірність своїм стражданням».

За його словами, ми часто зберігаємо вірність своїм стражданням, «фокусуючись на драмі того, що” сталося з вами “. Так, трапилося. Так, неприємно. Але хіба цим визначається ваша суть?»

Прощення потрібно не іншій людині, а нам самим. Ми прощаємо, щоб позбутися від страждань, спричинених постійною прив’язкою до минулого.

13. Перейдіть в інший уявний простір.

Викладачка свідомого зниження стресу, психолог Тріш Магьярі вчить медитувати на сильні образи. Дослідження підтверджують, що образи допомагають позбутися від запалених, стресових думок.

Ось хороша вправа: уявіть собі, що лежите на дні глибокого синього моря і спостерігаєте, як все пропливає повз, включаючи ваші думки.

Немає кращої релаксації, ніж уявити себе глибоким, спокійним, синім морем.

14. Надсилайте промені любові й доброти.

Спеціалістка по інтуїтивному зціленню Ванда Лассетер-Ланді дає таку пораду, щоб перестати думати про когось, хто вас образив або зводить з розуму:

«Уявіть собі, що посилаєте їй прекрасну кулю білого світла. Помістіть її в цю кулю світла. Оточіть, укутайте її світлом і тримайте, поки ваш гнів не згасне».

Спробуйте – це працює!

15. Зробіть перерву на 90 секунд.

Щоб звільнити мозок, для початку треба розбити думки. Нейропсихіатр Ден Сігел каже:

«За 90 секунд емоція підіймається і розбивається, як хвиля об берег».

Всього 90 секунд досить, щоб вийти з будь-якого настрою, включаючи гнів. Дайте собі 90 секунд (близько 15 глибоких вдихів-видихів), щоб не думати про цю людину або ситуації. Ви розірвете уявний цикл – і зможете позбутися від думок, що вас переслідують.

Що з цього списку найближче особисто вам?

Поділіться цими порадами з друзями і близькими!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *