5 Грудня, 2023
Як правильно позичати гроші друзям і родичам

Як правильно позичати гроші друзям і родичам

Коли друг просить вас позичити грошей, то ви опиняєтеся на мінному полі.

З одного боку, ви і самі, напевно, попадали в фінансові ями і розумієте, як важко з них вибратися без підтримки друзів. І ви дуже хочете допомогти близькій людині. З іншого боку, ви чули чимало історій про те, як дружба руйнувалася через виникнення неоднозначних фінансових відносин. У статті експерти радять, як правильно позичати гроші друзям.

Правило № 1. Говоріть «так», якщо дійсно готові

Кандидат психологічних наук і автор блогу TheFriendshipBlog.com Ірен Левайн (Irene S. Levine) радить насамперед придушити в собі почуття провини, яке виникає, коли хтось з близьких просить гроші і ви думаєте, що будете поганою людиною, якщо не дасте грошей в борг.

Якщо ви позичите гроші і не будете повністю впевненим в тому, що хочете це зробити, ви ризикуєте відчути себе ображеним, і ваші стосунки з другом зіпсуються ще до того, як він поверне вам борг, і зможе віддячити.

Відмова дати грошей в борг не перетворить вас в егоїста і поганого друга. Навпаки, так ви можете врятувати хороші відносини.

Акуратно відмовте: «Я б дуже радий допомогти, але зараз у мене зовсім немає грошей». Якщо відчуваєте, що повинні пояснити свою відмову, додайте причину: у вас з’явилися непередбачені витрати, ви відкладаєте гроші на щось суттєве (навчання дітей, квартиру, машину).

Подумайте, як ви ще можете допомогти другу в цій ситуації. Можливо, у вас є ідеї, де можна зайняти або заробити необхідну суму. Справжній друг подякує вам за будь-яку допомогу. Якщо ж він образиться на вас, то тим більше добре, що ви не стали позичати гроші.

Правило № 2. Віддавайте стільки, скільки готові витратити

Ваш друг або член родини може бути скільки завгодно перевіреною, фінансово стабільною і надійною людиною, але ніхто не застрахований від форс-мажорних ситуацій.

Уявляєте, як буде наростати напруга між вами і кращим другом або родичем, якщо вам терміново будуть потрібні гроші, які позичали, а він з незалежних від нього причин ніяк не зможе їх повернути в термін.

Байрон Елліс (Byron Ellis), фахівець з фінансового планування, рекомендує позичати тільки ту суму грошей, з якою ви готові попрощатися остаточно і це не вплине на ваші особисті фінансові цілі і заощадження.

Правило № 3. Обговоріть визначені терміни погашення боргу

Часто ми говоримо: «повернеш, коли зможеш». Адже дивно вимагати у друга або родича повернення боргу точно в терміни. Але уявіть ситуацію: ви дали декілька сотень тисяч своїй сестрі на покупку квартири. Вона обіцяла повернути їх, як тільки стане на ноги. Але минуло кілька років, а грошей не видно. Вони вже й знецінилися з урахуванням інфляції.

Байрон Елліс радить обговорити умови «на березі»: через якийсь час, з якими відсотками і якими частинами вам будуть повертати борг. Так ви не опинитеся в підвішеному стані, не розуміючи, коли до вас повернуться ці гроші і чи повернуться взагалі. А позичальник буде розуміти, що він зобов’язаний повернути гроші у встановлений термін і не дозволить собі необдуманих витрат.

Правило № 4. Завжди укладайте письмовий договір

Пріоритети змінюються, спогади стираються і ось ваш боржник запевняє, що ви домовлялися зовсім по-іншому … Ще одна перевага письмового договору: підписуючи його, людина, що займає гроші, усвідомлює серйозність цього кроку і те, що вона повинна повертати борг в зазначені терміни.

Якщо позичальник пропустив платіж, завжди є папір, до якого можна звернутися в невизначеній ситуації. Дружба дружбою, але зобов’язання, на які підписався, треба виконувати.

Байрон Елліс, фахівець з фінансового планування

Для невеликих сум ви можете скласти договір самостійно, але, коли мова йде про велику позику, краще залучити юриста.

Приянка Пракаш (Priyanka Prakash), колишній бізнес-адвокат, а нині фахівець з фінансів в Fit Small Business, каже, що в договорі необхідно вказати дату отримання і суму позики, термін погашення боргу в повному обсязі, графік платежів, якщо борг виплачується частинами, узгоджені відсотки за відтермінування платежу, повну контактну інформацію позикодавця і позичальника. Обов’язково повинні бути підписи обох сторін.

Правило № 5. Не дозволяйте позичальникові пропускати крайній термін платежу

Велика помилка – пробачати протермінування платежу і навіть не намагатися з’ясувати, через що позичальник його затримує. Якщо дата платежу швидше рекомендаційна, ніж обов’язкова, ваш друг буде продовжувати спокійно її ігнорувати.

Знову на допомогу приходить договір. Пропишіть штраф за несвоєчасний платіж. Природно, ваш друг, підписуючи договір, повинен розуміти, на що він йде. І залишається сподіватися, що така тактика позбавить вас від необхідності надсилати нагадування про платежі і ви не будете шкодувати, що одного разу вирішили пограти в банкіра.

Елліс радить встановити п’ятиденний період, протягом якого позичальник може здійснити платіж без штрафу: все-таки ситуації бувають різні. Однак, якщо відтермінування досить тривале, а друг ігнорує дзвінки і нагадування, то є сенс задуматися про звернення до суду.

Якщо ви давали гроші в борг на тривалий час і домовилися про одноразове повернення платежу, то за місяць до закінчення терміну нагадайте позичальникові про домовленості.

Вам може здатися, що такі правила занадто суворі, коли мова йде про допомогу друзям і родичам. Насправді ж саме так можна зберегти хороші стосунки, не затьмарені недомовленістю і образами, пов’язаними з фінансами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *