17 Квітня, 2024
Коли Благовіщення 2024: дата за новим календарем, прикмети, заборони

Коли Благовіщення 2024: дата за новим календарем, прикмети, заборони

Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з найбільших церковних свят, яке пов’язане з подіями земного життя Пречистої.

Свято Благовіщення у православних християн входить до числа двунадесятих, тобто, дванадцяти найважливіших після Великодня. З переходом Православної церкви України на новоюліанський календар всі дати неперехідних свят змістилися. Розповідаємо, якого числа Благовіщення випадає цього року, як святкувати та чого не варто робити,пише уніан

Що таке Благовіщення – суть свята

Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з православних свят, присвячене подіям земного життя Ісуса Христа і Діви Марії. Відзначати його почали ще в III столітті, а спочатку воно називалося “Звіщення”, “Привітання Марії”, “Зачаття Христа”.

Благовіщення – це “блага звістка”. За переказами, цього дня Діві Марії з’явився архангел Гавриїл і приніс благу звістку, що Вона незабаром народить Спасителя: “Радуйся, Благодатна! Господь із тобою! Благословенна ти між жінками!” Саме з цього моменту і починається втілення в життя задуму Божого – відкрити віруючим дорогу в Царство Боже. 

Епізод, коли архангел Гавриїл сповістив новину Пречистій Марії, є частим сюжетом на церковних фресках. Найдавнішими в Україні є зображення Благовіщення на фресці та мозаїці в Софії Київській, які датуються XI століттям.

Коли Благовіщення буде у 2024 році за старим і новим календарем

Благовіщення Пресвятої Богородиці відзначають за 9 місяців до Різдва Христового. Традиційно святкували Благовіщення 7 квітня, але після переходу Православної церкви України на новий календар, дата зсунулася – за новим стилем Благовіщення у 2024 році випадає на 25 березня.

Що можна робити на Благовіщення

Оскільки це велике церковне свято, то на Благовіщення Пресвятої Богородиці добре відвідати літургію в церкві та помолитися. До Діви Марії звертаються з особливими проханнями – просять здоров’я, захисту, допомоги у важких ситуаціях, прощення гріхів, а також дякують за отримані блага. Не має значення, яку молитву читати Богородиці або ж звертатися своїми словами – головне, щоб молитва була щирою. 

Свято випадає на період Великого посту, але цього дня він не такий суворий: можна з’їсти трохи риби, додавати до страв олію, випити церковного червоного вина.

У народі існує традиція вмиватися цього дня талою водою – вважається, що це зміцнює здоров’я. Господині ж запасаються благовіщенською сіллю – вірять, що вона рятує від усіх хвороб.

Що не можна робити на Благовіщення

Благовіщення Пресвятої Богородиці – це час, коли потрібно присвячувати себе духовному, а не мирському. Тому в свято намагаються не займатися важкою фізичною працею і навіть домашніми клопотами.

Також цього дня не слід:

  • шити, прати, в’язати, готувати;
  • ображати оточуючих, сваритися, грішити;
  • вирушати в далеку дорогу;
  • давати в борг або виносити щось із дому, щоб уникнути втрати в майбутньому.

Існує повір’я, що саме на Благовіщення Господь і Богородиця благословляють усі рослини, тому в свято не можна працювати на землі, обрізати дерева. Є також приказка: “На Благовіщення птах гнізда не в’є, дівка косу не плете”. Що це означає і чи можна мити голову на Благовіщення? Це означає, що стригти і фарбувати волосся у велике свято не слід, але митися, зокрема й мити голову, церква не забороняє.

Прикмети на Благовіщення

У свято спостерігали за погодою:

  • якщо “сонце грає”, то рік буде благополучним, а врожай – багатим;
  • дощ цього дня – вродить жито;
  • сніг ще не розтанув – хороших сходів не буде;
  • повернулися перелітні птахи – до швидкого літа.

Грім на Благовіщення разом із грозою обіцяють багатий урожай горіхів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *