15 Квітня, 2024
Великдень 2024 буде пізнім: дата в Україні, звичаї та головні заборони

Великдень 2024 буде пізнім: дата в Україні, звичаї та головні заборони

Називаємо дату та головні заборони православного Великодня цього року,пише уніан

Щовесни християни з радістю відзначають Великдень. Це найсвітліше свято у році, присвячене чудовому воскресінню Ісуса після його страти. Дата свята щороку змінюється. У 2024 році Великдень буде пізнім. В українців є багаті та давні великодні традиції, а саме свято однаково люблять дорослі та діти.

Що відзначають у Великдень

Великдень – це найважливіше у християнському календарі і дуже давнє за походженням свято. Цього дня християни згадують воскресіння Ісуса Христа через 3 дні після його страти на хресті. Дата свята обчислюється за місячним календарем і щороку змінюється. Однак Великдень завжди випадає на неділю – саме цього дня тижня, згідно з Біблією, воскрес Христос.

Коли Великдень у 2024 році в Україні

Дата Великодня розраховується за місячним календарем. Метод розрахунку дати свята має назву пасхалія. У православних та католиків він відрізняється.

Дату Великодня розраховують так: беруть день весняного рівнодення (21 березня) і дивляться, коли настане найближчий до нього повний місяць. У першу неділю після цієї повні святкують Великдень. Також у православних Великдень не може співпадати з єврейським святом Песах (у католиків такої вимоги немає).

У православних Великдень завжди настає пізніше, ніж у католиків. 5 травня – ось якого числа Великдень у 2024 році у православних. Це доволі пізня дата для свята. Цікавий факт: за давніми народними прикметами якщо Великдень виходить пізнім, то і весна пізно настане.

Католицький Великдень 2024 відзначається 31 березня.

Іноді католики та православні відзначають свято в один день. Так буде наступного року. Великдень 2025 у православних і католиків співпаде і відзначатиметься 20 квітня.

У 2026 році католики відзначать Великдень 5 квітня, православні – 12 квітня.

Великодні традиції попри обстріли: як українці відзначають Христове Воскресіння

Великодні традиції, незважаючи на обстріли: як українці відзначають Христове Воскресіння

Чому відрізняється дата Великодня у католиків і православних

З 1 вересня 2023 року Православна Церква України перейшла на новоюліанський церковний календар. Він майже повністю збігається з григоріанським, який використовують католики. Тепер православні віруючі відзначатимуть майже всі церковні свята одночасно з католиками.

Однак Великдень і пов’язані з ним свята православні все ще відзначатимуть окремо від католиків. Пов’язано це з тим, що католики і православні по-різному розраховують дату Великодня. Православні віруючі для розрахунків приймають за дату дня весняного рівнодення 21 березня за юліанським календарем, що за григоріанським календарем відповідає 3 квітня. Тому православна Пасха не може настати раніше 4 квітня.

Коли Великдень 2024 / фото ua.depositphotos.com
Коли Великдень 2024 / фото ua.depositphotos.com

Православний Великдень відзначають в Україні, Росії, Сербії, Грузії, Чорногорії та серед християн Ізраїлю та Кіпру. На православний Великдень сходить Благодатний вогонь в Єрусалимському храмі, який православні вважають чудотворним.

Коли Великий піст 2024

Перед Великоднем православні відзначають 50-денну піст, названий Великим. Він потрібний для тілесного та духовного очищення, щоб зустріти світле свято в очищеному тілі та з чистими помислами.

Великий піст 2024 триватиме з 18 березня по 4 травня. Протягом усього посту заборонено їсти м’ясо, молочні продукти та яйця, а останній тиждень посту (29 квітня – 4 травня) називається Страсною Седмицею і є найсуворішим.

Традиції та заборони на Великдень

Українські великодні традиції існує багато століть. Великдень – одне з улюблених свят українців, яке відзначають люди різного віку.

Готуватися до урочистостей починають заздалегідь. Перед Великоднем українці займаються генеральним прибиранням у будинку, миють вікна та стирають постільну білизну, ріжуть свійську птицю та худобу на м’ясо. Традиційно до свята готують м’ясні страви (ковбаски, холодець, голубці) та яйця-крашанки, але під час посту їх не їдять. На десерт випікають паски здобні.

У день Воскресіння віруючі відвідують храм, де освячують продукти для святкової вечері. За столом збираються всією сім’єю, пригощаючи один одного пасками. На свято популярні ігри та розваги, пов’язані з великодніми яйцями.

Також до свята українці мають святкове вітання. Протягом усіх пасхальних свят (тобто від Великодня до Трійці) православні віруючі вітаються зі словами: “Христос Воскрес!” – “Воістину Воскрес!”.

Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:

  • займатися важкою фізичною працею;
  • лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
  • засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
  • займатися ворожінням, ритуалами і обрядами;
  • викидати освячені продукти у відро для сміття;
  • відмовляти в допомозі.

Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *