21 Травня, 2024
18 квiтня. Яке цеpковне cвято cьогодні, що тpеба зpобити для гаpного вpожаю Screenshot

18 квiтня. Яке цеpковне cвято cьогодні, що тpеба зpобити для гаpного вpожаю

Яке церковне свято відзначають 18 квітня за новим і старим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

18 квітня за новим церковним календарем православні віряни згадують преподобного Іоанна Солунського і святителя Косму. Розповідаємо про традиції дня, його прикмети і заборони та кого вшановують у церкві 18 квітня за старим стилем.

18 квітня за новим стилем (1 травня за старим) – день пам’яті преподобного Іоанна Солунського і святителя Косми, єпископа Халкідонського.

Іоанн народився наприкінці VIII століття. Юнаком він став учнем преподобного Григорія Декаполіта і прийняв від нього чернечий постриг у Солунському монастирі. За часів гонінь на християн імператором Львом Вірменином Іоанн разом із Григорієм Декаполітом та Йосипом Писарем пішов до Константинополя. Там вони почали боротися з іконоборчою єрессю (ця єресь не визнавала ікони і спалювала святі образи, а тих, хто зберігав їх, кидали до в’язниць і страчували).

Григорія, Йосипа та Іоанна переслідували, але вони, незважаючи на це, кілька років проповідували шанування ікон. Григорій Декаполіт помер 820 року, незабаром за ним – і преподобний Іоанн. Іосип Писавчик переніс їхні мощі в церкву святителя Миколи Чудотворця, яку сам же й побудував.

***

Святитель Косма жив у IX столітті. У молодості він пішов у монастир і прийняв там чернечий постриг. Згодом його висвятили в сан єпископа Халкідонського.

Іконоборці продовжували переслідувати християн, і Космі довелося захищати віру від єретиків. Він не підкорився указу імператора Льва Вірменина і не вилучив із храмів святих ікон, за що його вигнали з кафедри і відправили на заслання. Пізніше імператор повернув єпископа, сподіваючись, що той стане на його бік. На жаль, цього не сталося: святитель Косма разом зі своїм помічником, преподобним Авксентієм, продовжив відстоювати шанування ікон. Але від постійних гонінь єпископ сильно ослаб і помер 816 року.

Свято 18 квітня за старим стилем – день пам’яті мучеників Агафопода, диякона, Феодула, читця, та інших.

Про що говорять прикмети на 18 квітня

У народному календарі 18 квітня – свято Кузьма-городник. День прозвали на честь святого Косми Халкідонського.

18 квітня особливу увагу звертали на погоду:

якщо цього дня тепло – кінець місяця буде холодним;
погода змінюється – до сухого літа;
зозуля закукувала – час сіяти льон;
сильний дощ цього дня – можна збиратися на риболовлю.
Цього дня можна сіяти моркву і буряк.

Що можна робити 18 квітня

У преподобного Іоанна Солунського просять допомоги в боротьбі зі спокусами, захисту від наклепу, а також впоратися з різного роду залежностями (алкоголізмом, наркоманією). Святий Косма вважається покровителем городників – йому моляться про гарний урожай.

За народною традицією цього дня потрібно обов’язково піти на город: підготувати грядки, посадити моркву і буряк. До речі, за старих часів перед посівом насіння вимочували в джерельній або річковій воді – вважалося, що тоді воно дасть гарний урожай. Також 18 квітня збирають лікарські трави в полі або лісі.

Що не можна робити 18 квітня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити – розпочинати сварки, скандалити, пліткувати й обмовляти, а також ображати будь-кого й відмовляти в допомозі.

Триває Великий піст 2024 року – тим, хто постує, заборонено протягом посту вживати скоромні продукти, цього дня можна їсти гарячу їжу без олії.

За народними повір’ями чоловікам у день Кузьми-городника вхід на город заборонений – наші предки вірили, що тоді нічого не вродить. Не варто цього дня багато спати – можна проспати своє щастя, але якщо потрапите під дощ – то це вважається добрим знаком, який обіцяє здоров’я.

18 квітня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Віктор, Юхим, Іван, Кузьма, Михайло, Тамара, Фелікс.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *