31 Жовтня, 2024
Вербна неділя: які традиції та що заборонено робити 28 квітня

Вербна неділя: які традиції та що заборонено робити 28 квітня

Коли святкують Вербну неділю

Вербна неділя – перехідне свято, дата якого залежить від дати Великодня. Однак, незважаючи на те, що відзначають Вербну неділю щороку в різні дати, вона обов’язково припадає на шосту неділю Великого посту.

У 2024 році християни східного обряду (православні) відзначають Великдень 5 травня , тоді як Великдень у християн західного обряду (католики) припадає на 31 березня. Відповідно православні святкують Вербну неділю 28 квітня , а от католики святкували цього року 24 березня.

У церковному календарі Вербну неділю називають ще квітконосною, а також – Вхід Господній до Єрусалиму. Вважається, що цього дня Ісус Христос прибув до Єрусалиму, де його радісно зустрів натовп, співаючи пісні та кидаючи до ніг квіти та пальмові гілки.

Такий прийом був зумовлений дивом, яке здійснив Ісус напередодні, воскресивши Лазаря – тому субота перед Вербною неділею називається Лазарєва.

Через те, що шлях, яким прямував Господь, був вистелений гілками пальми, у багатьох країнах цю неділю називають пальмовою. Однак у слов’янських країнах, у тому числі й в Україні, пальми не росли – тож символом, що означає перемогу та життя, обрали вербу.

Які традиції Вербної неділі

У Вербну неділю в церквах відбуваються ранні та вечірні служби та Літургія, на якій співають антифони. Необхідно поставити свічку за здоров’я близьких та родичів та помолитися.

Цього дня приносять на освячення гілочки верби – після прочитання Євангелія їх кадять, а потім, читаючи молитву, окроплюють святою водою. Вважається, що такі гілки можуть допомогти позбавитися хвороб, адже наділені великою силою.

Тому вербу використовували для лікування, а дітей мили з водою, в яку додавали нирки верби, так звані “котики”.

Крім цього, гілочками верби жартівливо б’ють один одного, примовляючи “Це не я б’ю – верба б’є, через тиждень Великдень, недалеко червоне яєчко”. Також кажуть “Святий Дух, через вербу входь – хворобу відводь. Верба прийде – хвороба віднесе”.

Вірять і в те, що освячена верба оберігає і від інших негараздів – пожеж, повеней, злиднів та пристріту. Тому гілочку верби обов’язково ставлять будинки під ікони, зберігаючи до наступного року, або садять у саду чи на городі.

Незважаючи на обмеження Великого посту, у цей день дозволено їсти рибу на обід.

Що не можна робити у Вербну неділю

Не рекомендується вінчатися, хрестити дітей та одружуватися.
Не можна їсти м’ясо, молоко, яйця та іншу їжу тваринного походження.
Не можна працювати – навіть робити домашні справи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *