Лазарева субота відзначається напередодні Входу Господнього в Єрусалим, або Вербної неділі.

У суботу напередодні Вербної неділі віряни згадують чудо, яке здійснив Ісус незадовго до свого розп’яття, а сам день отримав назву Лазарева. Розповідаємо, що таке Лазарева субота – суть, традиції, звичаї та заборони цього свята
Лазарева субота – що це за свято
У християнстві всі свята з початку Великого посту і до Великодня присвячені епізодам із життя Ісуса. Що означає Лазарева субота? У цьому випадку віряни згадують про те, як Христос воскресив свого друга Лазаря.
У Біблії розповідається, що Лазар із сестрами жив у селі Віфанія під Єрусалимом. Ісус був у них частим гостем. Одного разу Лазар серйозно захворів. Христос дізнався про це і вирішив провідати друга, але коли дістався до Віфанії, Лазар був мертвим уже чотири дні. Тоді Ісус пішов до печери, де був похований друг і попросив відсунути камінь біля входу, а потім сказав: “Лазарю! Іди геть”. І живий Лазар вийшов із печери. Після цієї події Лазар прожив ще 30 років, служачи єпископом на Кіпрі
Багато очевидців події відразу ж увірували в Бога, а Ісус довів, що є Месією і Сином Божим. Сенс Лазаревої суботи в тому, щоб мотивувати вірян сподіватися на Божу милість і нагадати, що лише Господь може розпоряджатися життям і смертю.
Коли Лазарева субота у 2025 році
Як уже говорили, свято відзначають у суботу перед Входом Господнім у Єрусалим (Вербною неділею), тобто, в передостанню суботу перед Великоднем. Великдень цього року припадає на 20 квітня, тож Лазарева субота буде 12 квітня, як за старим, так і за новим стилем.
Наступного дня, 13 квітня, настає Вербна неділя.
Лазарева субота – що можна їсти, звичаї дня
Реклама
У Лазареву суботу бажано відвідати богослужіння – у молитвах просять про зцілення і Божу милість. У храм можна принести для освячення гілочки верби.
Під час Великого посту забороняється їсти м’ясні та молочні продукти, яйця, але на честь Лазаревої суботи роблять невелике послаблення – дозволяють рибну ікру, яка символізує життя, відродження, вічність
День належить провести в чистих думках, і, якщо є можливість, то в колі сім’ї.
Лазарева субота – що не можна робити
За народними повір’ями в цей день не можна:
- обтяжувати себе важкою роботою по дому;
- йти на риболовлю;
- забивати худобу;
- рукодільничати;
- шуміти, влаштовувати розваги;
- розпивати спиртне.
У церкві особливих заборон немає – як і в будь-який інший день, не можна грішити повсякденними гріхами і слід приділити час молитві.