Цибулева та морквяна муха – це просто напасть для врожаїв моркви та цибулі. Я вже писала, як боротися з цими шкідниками за допомогою сівозміни та хімічних препаратів, сама я намагаюся хімії не застосовувати зайвий раз. Іноді застосування народних методів буває не менш ефективним, ніж використання хімікатів. Розглянемо перевірені часом прийоми боротьби із цими шкідниками.
Морквяна муха – народні методи боротьби
Багато разів я писала й інші, напевно також, що морквяна муха не любить цибулю (і навпаки). Тому візьмемо це знання на озброєння та відлякаємо її запахом цибулі та часнику.
Посадки. Висаджуйте цибулю і часник поруч із морквяними грядками, можна чергувати рядки, а можна зробити поруч грядки
Три настої для боротьби з морквяною мухою
Перший – цибульний
Приготуйте і використовуйте настій лушпиння цибулі (300 г подрібненого лушпиння на 2 літри кип’ятку, настоюйте добу, потім розбавте до 10 літрів води і додайте 30 мл рідкого мила для кращої адгезії). Але я для “міцності” цього настою додаю не тільки лушпиння, але просто подрібнюю цілу цибулину. Запах виходить сильним, від нього “втече” не тільки морквяна муха, а й сусіди. Жартую, звісно.
Цим настоєм обприскую бадилля моркви та міжряддя. Але таке обприскування слід використовувати, тільки якщо у вас роздільні посадки моркви та цибулі. Бо морквину врятуємо, а цибулю цибулева муха злопає.
Другий – томатний
Цей я випробувала минулого року, результат сподобався. Щоправда, зараз бадилля обмаль, але можна використовувати те, що залишається від пасинкування томатів.
Настій томатного бадилля (4 кг бадилля залийте 10 літрами кип’ятку, настоюйте дві доби, додайте 50 мл рідкого мила) для обприскування морквяних грядок. Якщо у вас пасинків не набереться 4 кг, зробіть менше у співвідношенні.
І взагалі, запах у томатного бадилля сильний, і допомагає боротися не тільки з мухою, а й з мишами (на зиму вкриваю в підполі картоплю від цих злодюжок) та з іншими шкідниками.
Третій – полиновий
Настій полину (наповніть відро свіжим полином, залийте кип’ятком, після охолодження, розділіть на 3 частини і кожну розбавте відром води і використовуйте для поливу грядок. Полин не викидайте, його можна розкласти в міжряддях).
Цибулева муха – народні методи боротьби
Перевіряйте свої грядки із посадками цибулі. Відразу видно, що ця шкідниця завелася по кінчиках пір’я цибулі. Тому не чекаємо, а вживаємо заходів заздалегідь, доки не почався політ мухи і вона не відклала яйця. Для запобігання появі цибулевої мухи.
Повторюся ще раз про сівозміну. Повністю перемогти муху не можна, якщо ви висаджуєте цибулю на те саме місце постійно. Те саме стосується і моркви.
Вимочуйте цибулю саджанку перед посадкою у світло-рожевому розчині марганцівки. Але, гадаю, ви й так про це знаєте.
Три настої для боротьби з цибулевою мухою
Перевірений моєю сусідкою розчин і вкрай рекомендований (0,5 чайної ложки борної кислоти, 3 краплі йоду та одна столова ложка нашатирного спирту на 10 л води). Поливаємо під кожну цибульку по склянці розчину.
Добре допомагає настій кульбаби. Але це треба робити в травні (але за нинішньої холодної весни і зараз ще можна) поки шкідник не почав активності на грядках. Обробка грядки не частіше одного разу на тиждень настоєм коріння кульбаби (200 г на 10 л води).
Настій томатного бадилля (4 кг бадилля залийте 10 літрами кип’ятку, настоюйте дві доби, додайте 50 мл рідкого мила) для обприскування тепер уже цибулинних грядок.
Дотримуючись цих простих, але потужних порад, ви значно знизите ризик ураження врожаю цибульною та морквяною мухою. Вдалого вам садівництва та багатого врожаю