22 Листопада, 2024
Як одягались українські школярі 100 років тому (фото)

Як одягались українські школярі 100 років тому (фото)

Історія шкільної освіти в Україні відображає складні політичні й соціальні зміни, що впливали на розвиток навчальних закладів та їхню роль у суспільстві. Залежно від епохи, шкільна система зазнавала різних реформ та впливів, відокремлюючи українську культуру або ж намагаючись її 3нищити.

РБК-Україна (проект Styler) розповідає та показує, як виглядала українська школа на Західній Україні, функціонування гімназій до 1917 року та зміни, що відбулися в радянській системі освіти після революції.

Як одягалися школярі на Західній Україні

На початку ХХ століття українські школярі на Західній Україні вирізнялися своїм національним одягом, який підкреслював їхню самоідентифікацію. Вишиванки, які носили учні, були не лише частиною щоденного життя, а й символом культурного спротиву.

Часто на сорочках можна було побачити український герб – тризуб, або інші елементи національної символіки, які вишивальниці старанно приховували в орнаментах, щоб уникнути переслідувань.

В умовах Другої Речі Посполитої, хоч і не сприятливої для українських національних проявів, українська культура не зникала. У школах проводилися виставки робіт місцевих рукодільниць, а учні та вчителі продовжували носити вишиванки.

Українці в школі Закарпаття в складі Чехословаччини (фото: ukrainianpeople.us)

Як одягалися українські гімназисти до 1917 року

У період Російської імперії освіта в більшості навчальних закладів була роздільною для хлопців і дівчат.

Хлопці отримували значно ширший спектр знань, що готував їх до суспільно активного життя, тоді як дівчата навчалися в гімназіях і пансіонах, де основна увага приділялася домознавству, рукоділлю, танцям та етикету.

Жінки вважалися насамперед берегинями дому, і їхнє навчання було обмежене рамками родинних обов’язків. Іноземні мови та більш глибокі науки, як правило, викладалися тільки за додаткову плату, і доступ до таких предметів мали лише заможні сім’ї.

Навчальні програми для дівчат значно відрізнялися від хлопців, і можливості для продовження освіти для жінок були досить обмеженими.

Як одягалися школярі в УРСР у 1920-х роках

З приходом радянської влади в 1917 році відбулося чимало змін у системі освіти.

Одним із ключових нововведень стало впровадження спільного навчання для хлопців і дівчат. Народний комісаріат просвіти ухвалив постанову, що скасувала розділення навчальних закладів на чоловічі й жіночі, надаючи рівні можливості для всіх.

Навчання стало більш практичним і доступним для широких верств населення. Спільні заняття хлопців і дівчат дозволяли ефективніше використовувати ресурси шкіл, заощаджуючи на кількості будівель і вчителів.

Окрім цього, з метою економії скасували шкільну форму, яку оголосили символом минулого і несв0боди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *