Білокрилка – шкідник, небезпечний для капусти на будь-якому етапі її розвитку. Колонії дрібних метеликів селяться на качанах і харчуються соками рослини. Якщо не вживати заходів, за 2-3 тижні шкідники знищать урожай. Для боротьби з білокрилка використовують комплексний підхід – потрібне застосування одночасно хімічних препаратів і народних методів.
Сьогодні розповімо чим кропити капусту від білокрилки, які є народні засоби боротьби, препарати, причини появи білокрилки на капусті, та загальні рекомендації.
Чим небезпечна білокрилка для капусти
Білокрилка – мініатюрний метелик з бежевими крилами і ясно-жовтим тілом. Тулуб у довжину трохи більше 3 мм. Комаха стрімко розмножується при температурі до 24 ° С. Самки відкладають яйця зі зворотного боку аркуша. За все життя одна самка здатна відкласти до 130 яєць. На фото можна побачити, як виглядає білокрилка.
Що з’явилися з яєць личинки прикріплюються до зворотному боці аркуша і харчуються соками рослини. За один сезон комаха проходить 4 стадії личинки. Личинка 4 порядку видозмінюється, здуваючись в воскової капсулі. В кінці життєвого циклу вона перетворюється в личинку, з якого з’являються дорослі особини.
Шкідники не тільки псують зовнішній вигляд капусти. Вони позбавляють рослина поживних речовин. Метелики переносять збудників небезпечних захворювань. Слизові виділення, які вони залишають на капусті, стають сприятливим середовищем для сажистого грибка.
Важливо! Патологія уповільнює фотосинтез і рослина зупиняється в розвитку.
Чому з’являється білокрилка на капусті: причини
Сприятливі умови для життя комахи – висока температура і вологість. Тому білокрилка з’являється частіше в закритому ґрунті, ніж у відкритому. Провокуючі фактори:
загущені посадки;
погана вентиляція повітря;
слабкий імунітет рослин;
обприскування замість поливу.
Маленькі мошки нездатні винести похолодання. Вони гинуть при температурі нижче + 10 ° С.
Ознаки появи шкідника
Розпізнати білокрилку легко. Досить доторкнутися до капустяного листя – і з них вилетить багато білосніжних метеликів. Загляньте під листя – там будуть яйця в формі капсул. Через свою ненажерливість максимальну загрозу рослині представляють личинки.
Про прогресуванні шкідника свідчить липкий наліт на листі. Згодом на його місці формуються чорні плями. Грибок закупорює пори на листках, листя починає жовтіти і скручуватися. Завчасно обпадають зав’язі і квіти, пагони деформуються. Рослини відстають у рості і стають мішенню для грибкових інфекцій і вірусних хвороб.
Заходи боротьби з білокрилкою на капусті
Повністю знищити шкідника складно – на овочевий культурі може бути присутнім кілька поколінь білокрилки. За сезон потрібно кілька обробок.
Хімічні препарати
До роботи приступають в суху безвітряну погоду. Використовують засоби захисту – респіратор, рукавички, захисні окуляри. Інформацію про те, як швидко позбутися від білокрилки і чим обробити капусту в домашніх умовах, можна дізнатися з таблиці.
Назва Кількість препарату на 10 л води Як боротися з шкідником – особливості застосування хімікату
Актара
3 г
Обприскувати 1 раз в 10 днів. Заборонено застосовувати за місяць і менш до збирання врожаю
Акарін
Обробляти кожні 2 тижні
40 мл.
Фуфанон
2 г
Досить однієї обробки. Не можна, щоб розчин потрапляв на ґрунт
Актеллік
5 г
1 обприскування в 15 діб
Фитоверм
50 мл
Засіб біологічної дії дозволяється використовувати на будь-якому етапі вегетації. Підходить для усунення шкідника і його профілактики
Важливо! Хорошу ефективність проти білокрилки показали препарати Іскра, Пегас, Актеллік.
Якщо капуста росте в теплиці, швидко усунути шкідника допоможуть фумігатори. Прилади включають, двері та кватирки теплиці закривають. Під час їх роботи людям і тваринам перебувати в парнику не можна. Замість фумігаторів можна використовувати димові шашки.
Чим кропити капусту від білокрилки: Народні засоби
Народні засоби від білокрилки допомагають при невеликих масштабах зараження. Якщо заражена велика частина ділянки, використовують хімічні препарати.
Зольний
1 ст. деревного попелу на 3 л окропу. Наполягають 3 діб, перед застосуванням проціджують
1 раз в 10 діб. Можливо деревною золою без приготування розчину
Назва розчину Як приготувати Частота обробок
Аміачний
1 ст. л. нашатирного спирту на відро води. Рекомендується додати таблетку нікотинової кислоти
1 раз на місяць. Найчастіше застосовувати не можна, розчин містить азот. Надлишок речовини призводить до накопичення нітратів в землі
Скипидарний
0,5-1,5 л скипидару на 10 л рідини. Для посилення ефективності додають 25 мл 10% аміаку, 10 крапель будь-якого ефірного масла і 25 г тертого господарського мила
1 раз в 15 днів
Оцетовий
На 10 л рідини – 50 мл яблучного оцту і 30 г мильної стружки
Щотижня
Цибулевий (часниковий)
100 г цибулевих або часниковий стрілок подрібнюють в блендері. Сировина поміщають в герметично закривається ємність і розбавляють 1 л води. Наполягають 7 діб. Перед обробкою до вмісту додають 5 л води
1 раз в 2 тижні. Розчином можна обприскувати ґрунт
Тютюновий
2 ст. тютюну на 1 л води
Для профілактики – 1 раз в 15 діб. Для лікування – обприскувати 3 дні, по 1 разу в день
Трав’яний
Для приготування розчину використовують бадилля томатів або картоплі, листя кульбаб. У каструлю наливають 3 л води, додають 200 г сировини. Вміст кип’ятити на повільному вогні 90 хв.
1 раз в 7 днів
Мильна
Змішують терте господарське мило з водою у співвідношенні 1: 6
1 раз в 10 днів. Розчин наносять губкою на листя, в т. Ч. З виворітного боку
Дегтярний
5 мл березового дьогтю на відро води
У міру появи шкідників
Вапняний
0,5 кг хлорного вапна на 10 л рідини. Настояти 5 ч.
1 раз в 15 діб
Народні методи використовують на будь-якому етапі вегетації. Перевага – доступність і відсутність впливу на склад плодів.
Інші способи боротьби з білокрилка
Самий нешкідливий для капусти, але трудомісткий для людини спосіб – збір шкідників вручну. Личинок можна збити водою з поливального шланга. Рекомендується залучати на ділянку природних ворогів комахи – сонечко, енкарзію.
Щоб убезпечити грядки від появи білокрилки, використовують фотозахисні сітки з дрібними осередками. Вони запобігають потраплянню дорослої особини на рослину.
Що робити, якщо шкідник завівся в теплиці – використовуйте клейові пастки. Найпростіший варіант – придбати клейку стрічку для мух. Пастку можна приготувати самостійно:
по 30 г каніфолі, касторки, вазеліну і меду розтопити на водяній бані;
інгредієнти добре перемішати;
після охолодження нанести на жовтий картон;
у міру наповнення пастки промивають в мильній воді і заново наносять склад.
Важливо! Недолік методу – він неефективний для усунення личинок, які не літають. Крім того, пристосування не рекомендується використовувати під час цвітіння – на них попадуться медоносні комахи.
Якщо в саду є висвітлення, боротися з білокрилка простіше. На ніч на грядках розвішують яскраві ліхтарі. Яскраве світло приваблює шкідників, вони гинуть.
Профілактичні заходи
Запобігти появі комах простіше, ніж з ними боротися. Профілактичні заходи нескладні:
Не допускати загущених посадок – мінімум 15-20 см між рослинами.
Після збирання врожаю видаляти і спалювати рослинні залишки.
При вирощуванні овочевої культури в теплиці забезпечити регулярне провітрювання. Після збору врожаю теплицю обробити слабким розчином марганцівки.
Капусту періодично підгодовувати стимуляторами росту і комплексними мінеральними добривами.
Забезпечити якісний догляд за грядками – своєчасну прополку, розпушування, мульчування ґрунту.
Нові рослини, перш ніж посадити на грядку, помістити на карантин.
Щоб не допустити появи шкідника, на сусідній грядці садять рослини: тютюн, шавлія, лаванду, декоративну полин. Дотримуються сівозміни – на колишньому ділянці капусту садять не раніше, ніж через 3 роки.
Регулярно оглядайте листя, щоб вчасно помітити шкідника. Не можна допустити, щоб білокрилка з капусти поширилася на всю ділянку і почала вражати інші городні культури.
Джерело