Різні хвороби та шкідники часто атакують цибулю та часник. Від цієї проблеми нікуди не дінешся, тому необхідно знати шкідників «в обличчя».
Стеблова нематода
Цей шкідник може з’явитися не тільки на цибулі та часнику, а й на інших овочевих культурах. Боротися зі стебловими нематодами рекомендується відразу після виявлення. Це підвищить шанси урятувати врожай на ділянці.
Стеблова нематода – це невеликий білий хробак, який живиться стеблами. Щоб уникнути появи цього шкідника, потрібно обробляти зубчики часнику і цибулю перед посівом. Для оздоровлення від нематоди потрібно обробити часник та цибулю гарячою водою.
Процес обробки займає трохи більше 10 хвилин.
Насіння цибулі перед посівом рекомендується замочити на кілька хвилин у холодній воді, а потім обробити гарячою.
Цибулева тріщалка
Ця комаха зустрічається скрізь, де сіють цю культуру. Щоб виявити шкідника, досить просто оглянути кущі. У разі небезпеки жук видає характерний тріск. Жук проводить зиму в рослинних рештках і харчується торішніми пророслими цибулинами.
Після появи нових сходів він поступово перебирається на молоді стебла. Жуки часто підгризають квітконіжки та відкладають яйця. Личинки продовжують харчуватися стеблами цибулі та часнику. Личинки цього жука досить великі, тому їх можна збирати вручну.
Цибулевий довгоносик (потайнохоботник )
Це дрібний жук розмір якого не перевищує 3 мм. Проте невеликий шкідник приносить багато шкоди дільниці. Цибулевий потайнохоботник найчастіше вражає такі рослини:
цибуля-шалот;
цибуля-батун;
зелена цибуля;
часник.
У зимовий період жук ховається у рослинних рештках та харчується ними. Жуки активно починають з’являтися на ділянці після першого цвітіння кульбаб. Спочатку вони харчуються торішніми цибулинами, а потім переселяються на нові посіви цибулі та часнику.
Жуки за допомогою своїх хоботків прогризають отвори в стеблах та відкладають у них яйця. Нові личинки починають вилуплюватися вже за 1-2 тижні. Вони також харчуються м’якоттю стебел цибулі та часнику. Виявити личинки нескладно, оскільки вони залишають на рослинах характерні білі смуги.
Якщо рослини піддаються впливу цього шкідника, то листя цибулі та часнику поступово почне жовтіти з верхівки. При сильному пошкодженні можуть висохнути. Личинки харчуються стеблами протягом 3 тижнів, а потім йдуть у землю, де окукляються.
Вже на початку липня розпочнеться другий рік довгоносика. Жуки почнуть харчуватися суцвіттями дорослих стебел цибулі. Личинки другого покоління здатні підгризати квітконіжки. Це призведе до висихання квіткових головок цибулі та часнику.
Щоб захистити свій урожай, потрібно в травні починати проводити огляд посівів. У червні рекомендується постійно розпушувати грядки, оскільки це період масового залялькування. Після розпушування ґрунту необхідно посипати ґрунт деревною золою. У середині літа рекомендується проводити обприскування. Для цього можна скористатися карбофосом чи його аналогами