17 Вересня, 2024
1 сеpпня. Яке сьогoдні cвято, що гpіх pобити, та як зібpати “макoвійчик”

1 сеpпня. Яке сьогoдні cвято, що гpіх pобити, та як зібpати “макoвійчик”

Яке церковне свято відзначають 1 серпня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

1 серпня за новим церковним календарем православні віряни відзначають велике свято – винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, яке ще називають Медовий Спас, і вшановують сімох мучеників Маккавеїв, матір їхню Соломонію та вчителя Єлеазара.

Сьогодні ж за новим стилем починається Успенський піст. Про традиції та прикмети 1 серпня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

1 серпня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.

Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

1 серпня за новим церковним календарем (14 серпня за старим) – свято винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього (Медовий Спас) і день пам’яті семи мучеників Маккавеїв, матері їхньої Соломонії та вчителя Єлеазара.

Історія свята винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього бере свій початок у VIII-IX століттях у Візантії. Тоді в Константинополі вирувала смертельна хвороба. Священики взяли залишки Хреста, на якому був розп’ятий Ісус, і обійшли з ними місто, а потім освятили водойми. І після купання в освяченій воді люди почали одужувати.

Відтоді стало традицією щороку цього дня носити частину Хреста Господнього. Після його заносили до собору святої Софії, де будь-хто міг вклонитися йому. Свято довгий час відзначали тільки в Константинополі, але з часом стали святкувати і в усьому православному світі.

***

1 серпня за новим стилем також згадують сімох мучеників Маккавеїв – Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркелла, їхню матір Соломонію і вчителя Єлеазара.

У II столітті до н. е. правитель Антіох Епіфан вирішив відродити язичництво в Іудеї і поставив у Єрусалимському храмі статую Зевса. 90-річний Єлеазар, учитель закону Божого, а разом із ним 7 його учнів та їхня мати виступили проти цього. За це всіх їх стратили. Подвиг мучеників надихнув сина священика Іуду – той підняв повстання проти правителя і здобув перемогу.

***

На Медовий Спас також починається Успенський піст, який триватиме до свята Успіння Пресвятої Богородиці 15 серпня.

Церковне свято 1 серпня за старим стилем

Раніше ми розповідали, яке сьогодні церковне свято за старим календарним стилем і що можна і не можна робити в день пам’яті преподобної Макрини Каппадокійської.

Про що говорять прикмети на 1 серпня

За прикметами дня дивляться, якою буде осінь і зима:

дощ іде – до похолодання, а якщо стоїть спекотна погода – буде і далі спека;
ластівки полетіли в теплі краї – до ранньої осені;
заморозки 1 серпня – холоди настануть рано;
розгулявся сильний вітер – зима буде сніжною і морозною.

У народному календарі 1 серпня – свято Маковія, Медовий Спас. Маккавеїв день у народі пов’язали з маком, який разом із медом цього дня освячують у храмах. Є й друга назва свята – Мокрий Спас, оскільки в церквах цього дня освячують воду і вважають, що вона стає цілющою.

Що не можна робити 1 серпня

1 серпня, як і в будь-який інший день, церква не схвалює і виступає проти лихослів’я і лайки, злості, заздрості та жадібності, помсти, відчаю. У велике свято забороняється ображатися, робити погані вчинки, вживати алкоголь. Не слід цього дня тяжко працювати – присвятіть час молитві та вдячності. Заборона на роботу не стосується пасічників – вони можуть збирати мед.

Головна заборона дня – не можна шуміти і веселитися. У народі вважають, що якщо порушити заборону, то хвороби та проблеми переслідуватимуть до наступного Спаса.

Тим, хто постить, заборонено вживати скоромну їжу – м’ясо і м’ясні продукти, рибу, яйця і молочні продукти – до свята Успіння Богородиці, яке за новим календарем буде 15 серпня.

Що можна робити 1 серпня

У свято добре піти до храму, щоб помолитися, освятити мед, мак, воду та овочі з нового врожаю. Раніше ми розповідали, що святити на Спас і які продукти не можна нести до церкви.

Молитви цього дня – це подяка Христу за все, що є в житті, прохання послати здоров’я для близьких і якнайшвидшого настання миру.

Також на свято Маковія:

збирають і святять у церкві букет “маковійчик” – із коробочок маку та 17 трав і квітів, серед них м’ята, полин, овес або пшениця, жито, материнка, звіробій, безсмертник, чорнобривці, волошки, соняшник, рута, буркун, тирлич, любисток, будяк, деревій, деревій, володушка, цикорій та інші;
“маковійчик” ставлять у домі за образами або на підвіконні, коробочки маку можна повісити над вхідними дверима – щоб захистити дім від недобрих людей;
кожен повинен з’їсти ложечку освяченого меду – щоб весь рік бути здоровим;
готують випічку з медом і маком і пригощають нею нужденних – щоб у домі весь рік було добро.

Медовий Спас традиційно відзначають у родинному колі, але на стіл ставлять тільки пісні страви.

1 серпня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Димитрій, Тимофій, Федір, Софія.

За старим стилем іменини святкують Григорій, Дмитро, Роман, Степан, Євгенія, Єфросинія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *