26 Грудня, 2024
15 лиcтопада. Яке cвято сьогодні, що обoв’язково потрібно зpобити в пеpший день поcту

15 лиcтопада. Яке cвято сьогодні, що обoв’язково потрібно зpобити в пеpший день поcту

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 15 листопада за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

15 листопада за новим церковним календарем згадують святих Гурія, Самона і Авіва, а також преподобного Паїсія Величковського.

Цього ж дня починається Різдвяний піст

Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше.

Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 15 листопада за новим календарем (28 листопада за старим) – день пам’яті святих Гурія, Самона і Авіви, які жили в III-IV століттях, і святого Паїсія Величковського, родом з України.

Гурій і Самон жили в Едесі. Вони були християнами і потрапили під гоніння імператора Діоклетіана. Чоловіки втекли з міста, але їх незабаром знайшли і кинули до в’язниці. Гурія і Самона намагалися погрозами і тортурами змусити відмовитися від віри, але, на жаль, все було даремно. Кілька років мученики провели у в’язниці, а потім їх стратили.

Авів був дияконом і його заарештували за наказом імператора Ліцинія. Диякона також намагалися змусити відректися від Христа, але він відмовився. Коли було вирішено його спалити живцем, то вогонь не зачепив Авіва. Але кати все-таки вбили святого. Поховали його в тій самій гробниці, що й Гурія з Самоном.

***

Святий Паїсій (у миру Петро Величковський), народився в Полтаві, 1722 року. Він був родом із сім’ї потомствених священиків, у 13 років вступив до Київської духовної академії, провчився там три роки, а потім повернувся додому і повідомив, що хоче піти в монастир.

У Любецькому монастирі Петро почав переписувати книги, але затримався там недовго. Духовне життя того часу переживало кризу, і уявлення Петра про справжнє подвижництво не збігалися з тим, що було в реальності. І він став мандрівним ченцем.

У 1746 році Петро відвідав Афон, там же, 1758 року, прийняв чернечий постриг і висвячення на священика з ім’ям Паїсій. На Афоні преподобний перекладав стародавню святоотецьку спадщину з грецької на церковнослов’янську мову, навколо Паїсія зібралися й інші брати, які збирали і переписували писання святих отців.

17 років Паїсій прожив на Афоні, але після гноблення мусульманами виїхав до Молдавії, в порожній Драгомирський монастир. Там встановив суворий порядок і багато працював, а братія читала і перекладала твори святих отців. Через деякий час Паїсій перейшов у Нямецький монастир, де і провів останні 15 років життя. Мощі святого зберігаються в придністровському Ново-Нямецькому монастирі.

Переклади Паїсія з грецької на церковнослов’янську мову довгий час були єдиними – це збірка “Добротолюбіє”, твори преподобного Ісаака Сиріна, Феодора Студита, преподобних Варсонофія та Іоанна, святителя Григорія Палами, преподобного Максима Сповідника та інші.

Яке церковне свято 15 листопада за старим стилем

За юліанським календарем – день пам’яті святих Акіндіна, Пігасія, Анемподиста і з ними семи тисяч мучеників.

Про що говорять прикмети на 15 листопада

За погодними прикметами дня судять, якою будуть зима і погода незабаром:

вранці небо ясне – чекай заморозки;
сніг випав цього дня – не розтане до весни, а сама зима буде суворою;
день видався теплий – зима нескоро;
снігурі кричать – скоро похолодає.

У народі прозвали 15 листопада свято Гур’їв день – вважається, що святий Гурій цього дня виїжджає на коні на дорогу і несе тепло, а мороз і холоди відступають аж до святок.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 15 листопада не слід гніватися, сваритися, лінуватися, впадати у відчай, відмовляти в допомозі, влаштовувати галасливі застілля. 15 листопада за новим стилем починається Різдвяний піст – ті, хто постує, починаючи з цього дня й до Різдва, утримуються від скоромної їжі (яєць, м’ясних і молочних продуктів) та олії (в понеділок, середу і п’ятницю). Але головне завдання посту – бути стриманими не тільки в їжі, а й у помислах і діях, щоб із чистою душею зустріти Різдво.

Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – скупитися і скупитися, вважається, що гроші покинуть таких людей.

Що можна робити 15 листопада
Святі Гурій, Самон і Авіва вважаються покровителями сімей. У православне свято сьогодні у святих просять допомогти налагодити стосунки в сім’ї і знайти свою половинку. Також у Гурія просять позбавити від зубного болю.

У перший день посту за традицією заведено подавати бідним, погодувати голодних, зокрема й бездомних тварин, роздавати старий одяг тим, хто його потребує. Неважливо, що саме ви зробите – головне, щоб це була добра справа.

Хто відзначає день ангела 15 листопада
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Микита, Микола, Самсон, Дмитро, Петро, Григорій.

За старим стилем день ангела у Костянтина, Домініки, Альберта, Леопольда, Маркіяна.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *