22 Листопада, 2024
Тільки не прибирайте вдома! Коли Горіховий Спас в Україні за новим календарем: дата, що можна і не можна робити Screenshot

Тільки не прибирайте вдома! Коли Горіховий Спас в Україні за новим календарем: дата, що можна і не можна робити

Розповідаємо, коли буде третій Спас, і які традиції існують на свято.

Влітку православні віряни відзначають три спаси – Медовий, Яблучний і останній, Горіховий. Настає він пізніше за всі інші – одразу після свята Успіння Пресвятої Богородиці. УНІАН розповість, якого числа Горіховий Спас і як відзначити цю дату.

Коли Горіховий Спас за новим календарем – дата і походження свята

Горіховий Спас 2024 року українці зустрічатимуть після закінчення Успенського посту (14 серпня) і свята Успіння Пресвятої Богородиці (15 серпня). Дата за новим календарем – 16 серпня, хоча раніше українці відзначали свято 29 числа.

Третій Спас (Горіховий) ще називають Полотняним або Хлібним. У народі свято отримало свою назву через те, що до цієї дати починають дозрівати горіхи. За старих часів люди випікали хліб із пшениці нового врожаю (тому Хлібний) і виходили на ярмарки, торгуючи полотнами і полотнами – ось чому третій спас називається Холщовим.

У православній традиції в день Горіхового Спаса відзначається християнське свято – перенесення Нерукотворного образу Господнього в Константинополь.

Що можна робити на Горіховий Спас – традиції та ритуали

На Горіховий Спас господині пекли пироги та хліб, причому випічка обов’язково має бути з борошна нового врожаю. Можна робити її без дотримання пісних заповітів, адже до моменту Спаса Успенський піст уже закінчиться. За старих часів наші предки говорили “Третій Спас хліба припас” і обов’язково займалися посівними роботами. Вони знали, що на Спас потрібно зібрати пшеницю і приступати до посадки озимих культур.

Православні християни вірять, що на Спас обов’язково потрібно купити якесь полотно або полотно, щоб віддати данину поваги святу перенесення Нерукотворного образу Господнього в Константинополь. Згідно з легендою, на рушнику, яким витер обличчя Христос, відбився його лик, а саме полотно могло зцілювати хворих. Ймовірно, будь-яке полотно, куплене цього дня й освячене в церкві, виявиться цілющим і принесе щастя господарям. Разом із готовою випічкою та горіхами потрібно сходити до церкви, щоб освятити продукти.

Народна прикмета свідчить, що на Горіховий Спас обов’язково потрібно влаштувати святкову вечерю, запросивши рідних і друзів. Головною стравою має стати горіхова випічка і страви з горіхами, як алкоголь можна запропонувати гостям горіхову настоянку.

Що не можна робити на Горіховий Спас – суворі заборони

Третій Спас (Горіховий), як і будь-яке свято, оповитий не тільки добрими традиціями, а й суворими заборонами, порушивши які, можна згрішити. Запам’ятайте, що на Горіховий Спас не можна:

сваритися, ображати й ображатися, лихословити;
викидати їжу в сміття (краще віддати тваринам);
відмовляти людям у допомозі;
переїдати, незважаючи на закінчення посту.

Чи можна робити прибирання на Горіховий Спас? Ні. Чи можна прати в Горіховий Спас? Теж ні – будь-яка хатня робота в цей день заборонена. Якщо ви знаєте, що житло потребує прибирання, краще провести його до свята.

Прикмети на Горіховий Спас 2024

З давніх-давен наші предки вірили, що прикмети на Горіховий Спас підкажуть, якою буде погода в майбутньому і чого чекати від природи:

багатий урожай горіхів – до багатого врожаю пшениці наступного року;
в одному з горіхів виявилися черв’яки – чекайте на нещастя;
дощ і блискавки – до теплої осені;
журавлі відлітають на південь – до заморозків на Покрову.

Існує цікавий ритуал із горіхами – вважається, що за першим зірваним горіхом можна дізнатися своє майбутнє. Попався стиглий і смачний – до радощів, зелений – до новин, гнилий – до нещастя, порожній – до вирішення проблем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *