Смородина – культура досить невибаглива, проте, якщо зовсім не доглядати кущ, то через кілька років смородина подрібнює, а сам кущ сильно заросте. Навіть найдорожчі та елітні сорти при відсутності догляду вироджуються, так і не зумівши повною мірою розкрити свій потенціал. Тому сьогодні я пропоную садівникам-початківцям дізнатися основні секрети по догляду за даною культурою.
При посадці між смородиновими кущами потрібно залишати проміжки не менше 2-х метрів. Це потрібно робити, щоб рослини не заважали та не затіняли одна одну, а також у разі зараження одного куща – інфекція не перейде на інші. В якості місця посадки потрібно вибирати сонячні або злегка затінені ділянки, найкраще уникати низини і місця, що постійно мокне, куди стікає дощова і тала вода.
Уникнути врожаю смородини, пов’язану з хворобами та шкідниками, допоможуть профілактичні обробки. Проводьте 2 викорінюючи обробки – рано навесні і пізно восени. Як засіб, що викорінює, використовуйте залізний або мідний купорос.
300 грам будь-якої з цих речовин на 10 літрів води. Так ви знищите основних шкідників та спори хвороб смородини. Коли почнуть розкриватися бруньки, обробіть кущі 2% розчином бордоської рідини. А перед цвітінням, коли бутони тільки з’явилися, бажана обробка інсектицидами, це може бути: Карбофос, Інта-Вір, Актара. Під час цвітіння та плодоношення найкраще використовувати біологічні засоби від шкідників та хвороб, такі як: Лепідоцид, Бітоксибацилін, Фітоспорин та інші.
Також як захист від попелиці або інших шкідників під час плодоношення, дуже добре використовувати суміш з тютюнового пилу, діатоміту садовогр та гірчичної макухи. Припорошіть листочки, гілочки та кореневу зону відразу після дощу або поливу куща з лійки з розсіювачем.
Восени внесіть під кущі суперфосфат та калімагнезію, по 2-3 столові ложки під кожен кущ. Навесні, до цвітіння, підживіть кущі аміачною селітрою з розрахунку 1 столову ложку на 10 літрів води на кожен кущ.
Під час зростання ягід підгодуйте кущики хоча б 1 раз монофосфатом калію – 1 столова ложка на 10 літрів води, на 1 кущ. Кущі смородини дуже люблять органіку, тому протягом всього циклу росту куща підкидайте під нього очищення від картоплі, лушпиння цибулі, кавунові скоринки. Органіка повинна бути без ознак хвороб, якщо сумніваєтеся, краще прокип’ятіть очищення перед внесенням. Після цього припорошити кореневу зону перегноєм або торфом.
Проводьте обрізання кущів рано навесні чи пізно восени. Видаліть усі слабкі, хворі, пошкоджені, зростаючі в центр або гілки, що лягають на землю, а також ті яким більше 3-х років.
Джерело