Кущі помідорів цвітуть, а зав’язей немає, або вони одразу обсипаються, стає зрозумілим – щось не так роблять господарі. У тому й іншому випадку причина одна – нестача бору. Ситуацію легко виправити, давайте розбиратися як.
Бор для помідорів
Цей мікроелемент критично важливий для життєдіяльності рослин. Про його функції можна написати окрему статтю, але навряд чи це становить великий інтерес для овочівників-аматорів. Їм достатньо знати, що для успішного плодоношення помідорів та отримання високого врожаю елемент виконує дві найважливіші функції.
Про першу знає більшість городників – бор допомагає пилку проростати, тобто стимулює запліднення помідорів. Така властивість особливо важлива за несприятливих погодних умов – у дощову або надто спекотну погоду.
Але цим вплив бору на плодоношення помідорів не обмежується. Елемент стимулює закладку та розвиток усіх генеративних органів. Якщо помідор пропускає кисті, утворює слабкі або дефектні квітки, обсипає або не формує зав’язі, крім додаткового калійного підживлення, треба згадати і про бор.
Друга найважливіша функція – бор, знову ж таки, разом із калієм, відповідає за перерозподіл енергії та пластичних речовин у рослинах. Тобто перенаправляє їх із листя в зав’язі та інші вегетативні органи. Без бору кущ зупиняє розвиток, навіть індетермінантні сорти чи гібриди залишаються низькорослими, наливу плодів немає.
Яке підживлення краще – по листку або під корінь
При поливі помідорів бор засвоюється довго і не повністю. А про елемент зазвичай згадують, коли проблема вже виявилася, і чекати ніколи. Тому в особистих підсобних господарствах переважає обприскування по листку – бор поглинається швидко, результат теж не змушує на себе чекати
Особливості борного підживлення
Існує багато препаратів, до складу яких входить елемент, але городники зазвичай користуються борною кислотою. Перше, про що повинні пам’ятати городники – засіб потрібно розчиняти у гарячій воді. Немає потреби нагрівати весь об’єм рідини, що входить у балон, достатньо зробити матковий розчин – розвести бор у 0,5 або 1 л, а потім розбавити холодною водою.
Рух бору по рослині нагору практично не відбувається. Тобто підживлена рослина не відчуває дефіциту елемента тільки на тих вегетативних органах, які вже існували в момент обприскування. Листя і зав’язі, що з’явилися пізніше, будуть відчувати борне голодування. Вихід провести кілька обробок, причому якщо при першому обприскують весь кущ, то надалі змочують тільки верхівки.
І останнє. Не можна помідори обробляти так, щоб робочий розчин стікав із листя. Балон слід налаштувати на дрібнодисперсне обприскування. Зазвичай для цього потрібно покрутити кінчик трубки, вибираючи потрібний режим. Обробку краще проводити так, щоб здавалося, що на листя падає туман, а не дощ.
Як і коли підживлювати помідори бором
Найбільш критичним періодом дефіциту елемента є цвітіння помідорів. Якщо городники не «вбудували» обробку бором у комплекс догляду, саме тоді треба проводити обприскування. Повторювати слід, коли помідор підросте та висуне нові кисті.
Максимально можлива концентрація бору під час обробки помідорів – 1 г на 1 л. Так як перегодовування елементом небезпечніше, ніж його дефіцит, городники можуть проводити обробку з розрахунку 5 г на 10 л.
Бор, поруч із калієм, відповідає за плодоношення рослин, зокрема, помідорів. Обробки треба проводити позакореневі, кілька разів, оскільки елемент не надходить із нижнього листя до верхівок рослин.