Кладоспоріоз томатів у теплиці проявляється проявом жовтих плям на листі, спочатку начебто нешкідливих, і городники-початківці можуть і не звернути на них увагу. Це не брак елементів живлення, а специфічне захворювання винятково томатів
Причини кладоспоріозу.
Якщо вирощувати томати і у відкритому ґрунті та в теплиці, то у 99 % кладоспоріоз з’являється у теплиці. Нині після холодного та дощового червня я помітила жовті плями на листі томатів приблизно числа 8 липня, і висока вологість повітря є однією з перших причин появи кладоспоріозу у теплиці.
Спори кладоспоріозу зберігаються в грунті до 12 місяців, і в ідеалі звичайно мати на ділянці 2 теплиці, щоб рік не садити томати в іншій.
Як боротися із кладоспоріозом.
- Намагатися вибирати сорти або гібриди томатів стійкі до кладоспоріозу.
- Перед посівом знезаражувати насіння, найпростіше в марганцівці.
- Видаляти нижнє листя до першого визріваючого грона, щоб посилити провітрювання в теплиці.
- Формуємо томати в 1, максимум в 2 стебла, щоб кущі не загущалися.
- Обов’язково проводити калійні підживлення, якщо у томатів нормальне калійне харчування, то вони мають більше стійкості до хвороб. Під час появи жовтих плям на листі добре підгодувати томати добривом Калімагнезія, в якому є і калій, і магній у доступній формі.
- Полив томатів щоб уникнути появи кладоспоріозу проводити вранці, а не ввечері, і не потрапляти на листя водою. А ще краще влаштувати краплинний полив у теплиці.
- Починаючи приблизно з середини літа проводити обробки препаратами, що містять мідь, або препаратами з сінною паличкою.
Препарати від кладоспоріозу томатів.
Коли кладоспоріоз активно проявив себе в теплиці, обробляти доцільно препаратом Квадріс, термін очікування у якого 5 днів. Обробляти через тиждень – два, розчиняючи 10 мл Кварісу в 10 л води. Але тут є одне Але, квадріс має 2 клас небезпеки, і застосовувати його чи ні в теплиці в момент наливу плодів вирішує кожен сам.
На ранній стадії кладоспоріозу ефект дає обробка мідним хелатом по листку, у хелату міді термін очікування 2 дні.
Від кладоспоріозу допомагають препарати сінної палички та будь-які інші від патогенних грибів, це і Фітоспорин, Байкал-ЕМ і т.д.
Що буде, як не обробляти нічим.
Кладоспоріоз – це хвороба листя, а не плодів томатів, і якщо не обробляти по листку препаратами, то листя поступово почне усихати. Один раз у мене вже був кладоспоріоз і я поки не зібрала плоди томатів (вони й почервоніти встигнуть на корені), то листя нічим не обробляла. Тоді не було такої інформації про кладоспоріоз, зараз є вибір, чим обробити листя.
А ось калійними добривами потрібно підгодовувати раз на 7 – 10 днів регулярно, наприклад, сульфатом калію або монокалійфосфатом. Після збирання врожаю можна приступати до знезараження теплиці та землі у ній. Ґрунт проливаємо розчином триходерми (будь-яким). Бадилля тільки спалювати в багатті, ні в якому разі не класти в компостну купу