11 Грудня, 2024
Нардепи вимагають різко підвищити свої пенсії: десятки депутатів через Конституційний суд намагаються повернути собі особливі права Screenshot

Нардепи вимагають різко підвищити свої пенсії: десятки депутатів через Конституційний суд намагаються повернути собі особливі права

В Україні 56 народних депутатів звернулись до Конституційного суду з проханням перевірити щодо конституційності скасування перерахунку залежно від зарплати пенсії тих парламентарів, які отримали виплати до 2017 року. Це може призвести до зростання пенсії народного депутата у середньому з 17,8 тис. до майже 29 тис. грн. Якщо Конституційний суд погодиться з вимогами нардепів, вони через суд зможуть зобов’язати Пенсійний фонд доплатити сотні тисяч гривень.

Детальніше про те, як депутати намагаються перерахувати свої пенсії, читайте в матеріалі OBOZ.UA

Що вимагають народні депутати

Раніше народні депутати після досягнення 62-річчя мали право отримувати 60% зарплати нардепа, що працює. І щойно у депутата зростала зарплата (а це фактично відбувається щорічно), також збільшувалась і пенсія того парламентаря, який перебуває на заслуженому відпочинку.

Ще в 2015-му особливі пенсійні права для народних депутатів скасували. Тепер замість того, щоб їхні пенсії підвищувати залежно від зарплати чинного нардепа, їм проводять індексацію. Незважаючи на це, зараз, згідно з даними ПФУ, середня пенсія нардепа становить 17,9 тис. грн, тоді як середня пенсія звичайного українця – 5,7 тис. грн.

Депутати не задоволені своїми пенсіями і звернулись до Конституційного суду. Захищати права народних депутатів погодились 56 чинних парламентарів (детальніше про це читайте далі в тексті). Вони вимагають повернути норму закону, згідно з якою зарплати парламентарям мають підвищувати до 60% зарплати чинного нардепа.


Які пенсії можуть отримати народні депутати

Якщо КСУ погодиться з вимогами народних депутатів, їхні пенсії можуть підняти в середньому до близько 29 тис. грн. Тобто підвищення складатиме понад 10 тис. грн. Ба більше, нардепи зможуть через суд вимагати у Пенсійного фонду компенсувати їм невиплачені суми за минулі роки.

Тобто йдеться про сотні тисяч гривень, які можуть через суди отримати парламенті. Крім того, якщо Конституційний суд погодиться з такою вимогою, народні обранці щомісячно отримуватимуть значно більші пенсії.

Що цікаво, у 2022 та 2023 роках від народних депутатів України не надійшло жодного конституційного подання. Востаннє депутати звертались у КСУ ще в 2021-му: тоді вони просили надати тлумачення Конституції щодо множинного громадянства.


Під час повномасштабної війни перше звернення народних депутатів до Конституційного суду стосується розміру їхньої пенсії. При цьому виявилось, що це турбує депутатів більшості фракцій та груп.

У переліку народних депутатів, які підписали звернення, є парламентарі з “Опозиційної платформи – За Життя”, “Батьківщини”, “Слуги народу”, “Довіри”, груп “Відновлення України” та партії “За майбутнє”. Зазначимо, народні депутати мають право звертатись до Конституційного суду та вимагати визнати певні рішення уряду, закони неконституційними. Звичайні українці свої права в Конституційному суді відстояти не можуть.

Деякі з нардепів, які підписали звернення. З повним переліком можна ознайомитись тут.

Які пенсії отримують звичайні українці?

Середня пенсія з початку року зросла з 5,3 до 5,7 тис. грн (останні дані за квітень). Насправді середня пенсія не показує реальну картину. По-перше, виплати дуже різняться залежно від регіону. Якщо в Києві пенсіонери в середньому отримують 7848 грн, то в Тернопільській області – всього 4399 грн. Із загальної кількості пенсіонерів (10,1 млн) найбільша кількість отримує до 3000 грн (2,72 млн осіб, або 26,84%). Ще 17,2% пенсіонерів (1,7 млн осіб) отримують пенсію від 3 до 4 тис. грн. Тобто 44% мають пенсію в розмірі до 4 тис. грн. Якщо врахувати і тих, хто отримує до 5 тис. грн, то таку виплату отримують 62,6% українців на пенсії.

Тобто більшість українських пенсіонерів не мають середньої пенсії в 5,7 тис. грн. Її вираховують як середню арифметичну, а не середню медіанну. Другий показник вказував би на те, яку пенсію отримують більшість українців. І ця цифра була б значно меншою за 5,7 тис. грн.

Для значного підвищення пенсій в Україні необхідно вирішити цілу низку проблем: демографічну (співвідношення кількості працюючих та пенсіонерів), економічну (розмір зарплати та кількість білих та високооплачуваних робочих місць) та законодавчу (чинний закон призводить до погіршення пенсійних умов для тих, хто давно вийшов на заслужений відпочинок). Вирішенням цих завдань повинні займатись зокрема і народні депутати України. Однак замість того, щоб створити умови для підвищення всіх пенсій, парламентарі вирішили повернути собі особливі права, звернувшись до Конституційного суду.

OBOZ.UA звернеться по коментар щодо розміру пенсій народних депутатів і пропозиції повернути їхній перерахунок і до Міністерства соціальної політики, і до парламентарів, які підписали подання до КСУ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *