16 Липня, 2024
В Україні військова поліція зможе перевіряти у водіїв документи і проникати до житла: що варто знати

В Україні військова поліція зможе перевіряти у водіїв документи і проникати до житла: що варто знати

Військова поліція отримає право в невідкладних випадках зупиняти авто та перевіряти у водіїв документи. Також вона зможе проникати до житла чи до іншого володіння в разі необхідності,пише обозреватель

Про це йдеться в законопроєкті про військову поліцію № 6569-д, зареєстрованому 31 травня, який комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував до ухвалення за основу. Наразі в Україні функціонує Військова служба правопорядку в ЗСУ, але в разі ухвалення нового закону її буде ліквідовано протягом трьох місяців.

Як функції виконуватиме військова поліція

Так, згідно з текстом проєкту закону, під час затримання підозрюваних, а також за обставин, що загрожують життю і здоров’ю людей, військова поліція зможе тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць й автодоріг.

Також вона зможе зупиняти і проводити поверхневу перевірку транспортних засобів, перевіряти у водіїв документи на право користування та керування авто.

Крім того, у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням підозрюваних, військова поліція зможе проникати до житла чи до іншого володіння особи з негайним повідомленням органу досудового розслідування та прокуратури.

Це нові повноваження, яких Військова служба правопорядку ЗСУ наразі не має.

Також проєкт закону передбачає, що під час воєнного або надзвичайного стану Військова поліція бере участь у:

– боротьбі з ворожими ДРГ на території України;

– охороні військових об’єктів, військових містечок та їхнього населення, сприяння його евакуації;

– відновленні та підтриманні порядкуй дисципліни у військових частинах;

– забезпеченні дотримання особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеженні свободи пересування осіб та руху транспортних засобів тощо (перелік повноважень не є вичерпним).

Військова поліція та її уповноважені посадовці також матимуть право перевіряти документи у військовослужбовців ЗСУ та інших формувань, військовозобов’язаних і резервістів під час проходження ними зборів та інших військовослужбовців і правоохоронців.

На території військових частин і військових об’єктів документи зможуть перевіряти й у всіх інших осіб.

Крім того, в разі необхідності військова поліція зможе здійснювати особистий огляд вищевказаних осіб, огляд речей при них, транспортних засобів та вилучати документи та предмети, що є знаряддям або безпосереднім об’єктом правопорушення.

Крім того, військова поліція зможе:

– викликати для надання пояснень у справах, що перебувають у її провадженні;

– затримувати військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження ними зборів, на гауптвахтах військової поліції;

– зупиняти для перевірки документів та з’ясування належності до ЗСУ та Держспецслужби транспорту осіб у військовій формі одягу, які мають явні ознаки психічного розладу, алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння і створюють реальну небезпеку для оточення, з негайним повідомленням медзакладу або командирам;

– зупиняти військові транспортні засоби в разі порушення правил дорожнього руху, за наявності ознак, що свідчать про технічну несправність транспорту або забруднення ним довкілля, або відомостей про те, що він використовується з протиправною метою чи не за призначенням, з метою огляду і перевірки у водіїв документів на право користування та керування транспортними засобами, дорожніх листів, відповідності вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам тощо.

Зі свого боку юридичні особи всіх форм власності можуть виділяти транспорт та інші матеріально-технічні засоби, а також виконувати роботи та послуги, необхідні для реалізації повноважень військової поліції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *