16 Липня, 2024
Петра і Павла 2024: історія, традиції та основні заборони великого свята

Петра і Павла 2024: історія, традиції та основні заборони великого свята

Свято Петра і Павла — це особливий день для вірян, коли вони вшановують двох апостолів, згадують основні події їхнього життя та діяння, які ті вчинили.

День Петра і Павла є неперехідним святом, та за новим (григоріанським) календарем свято припадає цього року на 29 червня.

Вперше віряни відсвяткували це свято на офіційному рівні 324 року. Саме тоді, згідно з церковними переказами у Константинополі з’явилися храми на честь цих святих апостолів. Від IV століття обряди на честь Петра і Павла в храмах проводили священники, які встановили вшанування на 29 червня. Саме цього дня мощі святих були перенесені до храму в Константинополі і було проведено грандіозне святкування

Історія свята

Про історію апостолів можна дізнатися з Нового Завіту, а також праць інших християнських авторів. Згідно з Писанням, святий Петро був найбільш близьким другом Ісуса Христа, а також його спадкоємцем після Розп’яття.

Церковні перекази кажуть, що апостол Петро був очевидцем Преображення Господнього, яке відбулося на річці Фавор. А після Вознесіння Спасителя він став ревним послідовником та проповідником християнства. За це апостол поплатився своїм життям у Римі. Петра також розіп’яли на хресті через те, що він створив християнську громаду в місті. При цьому повісили його вниз головою, що неабияк шокувало містян.

Про апостола Павла також можна дізнатися із Святого Письма. За земного життя Ісуса Христа він не знав Спасителя, приєднавшись до апостолів вже після Його Розп’яття та Вознесіння. До прийняття християнства Павла звали Савл, він почув Божий голос і став ревним послідовником.

Апостол Павло заснував храми у Греції, Малій Азії, Сирії, Македонії та інших регіонах тодішньої Римської імперії. За свою діяльність також був страчений язичниками, але страшних тортур уникнув, адже був римлянином.

Украинцы все меньше доверяют церкви

Традиції свята

Серед українського народу це свято є символом настання літа, необхідністю вже починати готуватися на осені. «Петрів день», як його називали наші предки, вважався такою собі «верхівкою літа». В Україні за день до свята зазвичай починалося генеральне прибирання, будинки білили, вивішували рушники.

Особливо до свята готувалися дівчата, які робили з польових квітів вінки, вплітаючи обов’язково червоні маки – як знак кохання, а потім влаштовували веселі гуляння, ворожили на обранців, співали і танцювали.

Вранці 29 червня віряни йдуть до церкви на богослужіння. А після цього господині готують сирні смаколики, якими пригощають всіх членів родини. За легендою, цю страву любили самі Петро і Павло, регулярно вживали їх під час своїх подорожей світом.

Святому Павлу моляться підприємці, люди бізнесу, а Петру — моряки.

Існували й народні прикмети, пов’язані з цим днем. Так, вірили, якщо цей день холодний, то рік буде голодним. А ще казали, якщо на Петра спека, то на Різдво буде холоднеча.

Церковні свята. Фото: скріншот Youtube-відео

Заборони свята

За народними віруваннями, у цей день існують кілька заборон:

купатися, щоб нечиста сила не затягнула на дно;
жінкам — в’язати і шити, щоб не накликати на себе біду;
вінчатися, інакше пара швидко розбіжиться;
ходити до лісу, тому що змії та звірі стають агресивними, а лісові духи можуть злякають людину і забрати її душу;
давати гроші в борг, щоб гаманець не був порожнім весь рік;
їсти овочі та фрукти нового врожаю, тому що наступного року буде голод.

Але найголовніше, святкувати свято в колі родини, з чистою душею та вірою в серці!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *