23 Липня, 2024
Помоліться! Коли батьківські суботи у 2024 році: дати і традиції поминальних днів… A worshipper lights a candle during a Christmas service at a church in Bishkek, on January 6, 2024. Orthodox Christians celebrate Christmas on January 7 in the Middle East, Russia and other Orthodox churches that use the old Julian calendar instead of the 17th-century Gregorian calendar adopted by Catholics, Protestants, Greek Orthodox and commonly used in secular life around the world. (Photo by Vyacheslav OSELEDKO / AFP)

Помоліться! Коли батьківські суботи у 2024 році: дати і традиції поминальних днів…

Дні поминання померлих, або, як їх називають, батьківські суботи, щорічно відзначають кілька разів на рік, а їхні дати змінюються залежно від церковних свят і постів. Крім цього, у зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар, дати неперехідних свят зсунулися на 13 днів раніше, тож деякі батьківські суботи також змістилися. Розповідаємо, коли поминальні дні у 2024 році.

Що таке батьківська субота

Батьківська субота – це день поминання, коли вшановують померлих родичів і близьких. Субота вважається днем тиші та спокою, тому підходить для молитов і спогадів про покійних, відвідування храмів і кладовищ, поминальних обідів. Поминальні дні переважно припадають на суботи, але в окремих випадках випадають на інші дні.

На які дати випадають батьківські суботи у 2024 році

Щороку батьківські суботи відзначаються в різні дати і залежать від церковних свят і постів. У 2024 році в церковному календарі вони припадають на такі дні:9 березня – М’ясопусна батьківська субота, Вселенська батьківська субота.

9 березня м’ясопусна субота

-30 березня – субота другої седмиці (тижня) Великого посту.

-6 квітня – субота третьої седмиці Великого посту.

-13 квітня – субота четвертої седмиці Великого посту.

-9 травня – День поминання воїнів.

-14 травня – Радониця (Проводи).

-22 червня – Троїцька батьківська субота, Вселенська батьківська субота.

-19 жовтня – Дмитрівська батьківська субота (перед днем пам’яті Дмитра Солунського 26 жовтня за новим стилем).

Крім цього, є батьківські поминальні суботи, не вказані у календарі:

  • 27 липня – батьківська субота перед Успенським постом.
  • 28 вересня – Покровська батьківська субота (перед святом Покрови 1 жовтня за новим стилем).
  • 26 жовтня – Кузьмина поминальна субота.
  • 2 листопада – Михайлівська батьківська субота (перед Собором Архістратига Михаїла 8 листопада за новим стилем).
  • 9 листопада – батьківська субота перед Різдвяним постом.

Серед усіх поминальних днів є дві Вселенські поминальні батьківські суботи – це дні, коли поминають не тільки померлих родичів і близьких, а й моляться за упокій душі всіх православних християн, зокрема тих, хто загинув або помер раптово і не був похований.

Поминальна субота – що можна робити

Традиційно напередодні батьківських днів у храмах відбуваються панахиди, які називаються парастас (перекладається з грецької як “клопотання”, “прохання”). У сам поминальний день вранці відбувається літургія, на якій подають записки про упокій, замовляють сорокоуст.

До храму також несуть “панахидки” на милостиню – пісні продукти, які роздають нужденним, а вдома віряни влаштовують поминальні обіди – на стіл ставлять кутю, як символ воскресіння.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *