11 Листопада, 2024
29 травня – Переполовення Господнє. Що категорично заборонено робити в це велике свято Screenshot

29 травня – Переполовення Господнє. Що категорично заборонено робити в це велике свято

Яке церковне свято відзначають 29 травня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

29 травня православні віряни відзначають Переполовення П’ятидесятниці. Також цього дня за новим церковним календарем згадують преподобну Феодосію Константинопольську та ікону Богородиці “Споручниця грішних”.

Про традиції та прикмети 29 травня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

29 травня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідних) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

29 травня за новим календарним стилем (11 червня – за старим) – день пам’яті мучениці Феодосії Константинопольської.

Феодосія народилася у VIII столітті, в Константинополі. Сама вона походила з багатої сім’ї, її батьки рано померли і вона виховувалася при монастирі. Коли підросла, то роздала свій спадок бідним і прийняла чернечий постриг. На частину коштів від спадщини дівчина замовила для монастиря дуже красиві ікони Спасителя, Божої Матері та мучениці Анастасії.

У Візантії до влади прийшов імператор Лев Ісавр і наказав знищувати ікони – вважав, що вони нічим не відрізняються від ідолів. Наказали прибрати й ікону Спасителя, яка протягом 400 років висіла над Мідними воротами в Константинополі. Тоді віряни та монахині на чолі з Феодосією встали на захист святині й перекинули драбину з воїном, який виконував наказ. Імператор наказав перебити всіх черниць, а Феодосію, як призвідницю, відправили до в’язниці. Там вона і загинула.

Поховали Феодосію в Константинополі, в монастирі Діокритис – біля її могили не раз відбувалися чудесні зцілення хворих.

***

29 травня за новим календарем згадують ікону Богородиці “Споручниця грішних”, яка є чудотворною. В Україні відома стародавня Корецька ікона Божої Матері “Споручниця грішних”, яка знаходиться в Корецькому Свято-Троїцькому монастирі.

Церковне свято 29 травня за старим стилем

29 травня за старим календарним стилем згадують преподобного Феодора Освяченого.

***

Також цього дня православні відзначають Преполовіння П’ятидесятниці, відоме також як Переполовення Господнє або просто Переполовення. “Переполовення” означає половина, тобто, середина між Великоднем і П’ятидесятницею (днем Святої Трійці). Ця дата однакова для нового і старого стилю, бо залежить від дати Великодня – відзначають на 25-й день після нього. У 2024 році свято випадає на 29 травня.

Про що говорять прикмети на 29 травня

За прикметами дня судять про погоду найближчим часом і у вересні:

павуків багато і павутини – встановиться гарна погода;
стоїть спека і тиша – буде гроза або град;
бджоли ховаються у вулики – до дощу;
якщо цього дня яскраве сонце – вересень теж буде теплим.
У народному календарі 29 травня – свято Федосья Колосяниця. День прозвали так, бо в цей час починало колоситися жито.

Що не можна робити 29 травня

Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лайки, сварок, образ, жадібності, заздрощів, пліток, зневіри.

Не слід цього дня шити, в’язати і займатися іншим рукоділлям. Народні прикмети не радять розпочинати сьогодні нові справи і вирушати в далеку дорогу – будуть невдалими.

Що можна робити 29 травня

Цього дня можна помолитися іконі Богоматері – у “Споручниці грішних” просять зцілення, особливо під час епідемій, захисту від недоброго, порятунку від розпачу. До святої Феодосії моляться за гарний урожай жита.

У свято Преполовіння П’ятидесятниці можна також піти до храму, де відбуваються служба і мале освячення води – хресним ходом ідуть до річки, озера або колодязя, щоб освятити воду і просять Господа “про напоєніє всіх, хто прагне спасіння, водами благочестя”.

Освяченою водою в народі заведено окропляти домочадців, а також город і домашню худобу – щоб усе родило, використовують цю воду і для лікування різних недуг та обливань. За повір’ями, якщо на Преполовіння посадити цибулю, то вона виросте не дуже гіркою. Якщо цього дня допомогти нужденному, то добро повернеться подвійним благом.

29 травня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександра, Андрій, Іван, Лука, Марія, Федот, а також Олександр, Георгій, Єфрем, Касьян, Лаврентій, Федір, Модест, Муза.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *